PROFIL AUTORA: Ivan Kučera

Meno autora: Ivan Kučera
Blog/stránkawww.ivankucera.sk
Facebooková stránka: www.facebook.com/tronkucera/
                                       www.facebook.com/ivankucera.sk/
E-mailtron999mail.com

O autorovi

Autor prevažne trilerových a hororových príbehov.
Narodil sa v roku 1981 v Myjave. Po 5-ročnom štúdiu na SOU Potravinárskom a Poľnohospodárskom v Novom Meste n/V pracoval ako skladník alebo v stajni pri koňoch. Túlavé topánky ho v roku 2008 na niekoľko mesiacov zaviedli do britského mesta Leicester.
Od r. 2002 sa venuje písaniu o filmoch - recenziám, biografiám režisérov, scenáristov a hercov i tematickým článkom. Tieto texty publikoval v časopisoch Fantázia, GoldMAN alebo Nový čas Krimi, na viacerých blogoch a na weboch Studna.net, Kinema.sk, Pramen.info či Meetoo.sk. Najviac článkov publikoval na webe Recenzie.org, ktoré spravoval v rokoch 2009 – 2015. Uverejnil na nich 1500 článkov. V súčasnosti lásku k filmom (špecializuje sa najmä na americkú kinematografiu od roku 1970 do dnešných dní) ventiluje na čsfd ako Tron.

Vlastné príbehy začal písať v roku 1995. Debutoval o 8 rokov neskôr romantickou mikro-poviedkou Letný príbeh v Novometskom spravodajcovi. Následne sa začal venovať svojim od detstva najmilovanejším žánrom – hororu a trileru. Na tieto jeho poviedky ste mohli naraziť v časopisoch Filmag Extra, Kobka alebo Howard, na webe VlčíBouda.cz alebo v zbierkach 66 + 6 hororov v 100 slovách, Poviedky z iných svetov, Zombie apokalypsa a Za tebou. Istou rekapituláciou jeho hororového a trilerového poviedkárstva sa stala kniha Obchádza nás temnota, ktorú mu deň po 35. narodeninách vydalo vydavateľstvo Hydra.

V roku 2011 získal Cenu Béla v rámci Ceny Fantázie za kontroverznú poviedku Prasa. V rokoch 2013 a 2014 si Ivan Kučera selfpublishingovou metódou vydal hororové romány Kozí ľudia a Lesy.

Prečo autor píše

„Lebo ma to baví. Ako spisovateľ si môžete vytvárať vlastné svety a na rozdiel od režiséra na to nepotrebujete žiadny rozpočet. Možné je prakticky všetko, nemáte hranice. Hoci píšem väčšinou trilery a horory, krvavé scény ma príliš nebavia, nakoľko si myslím, že v dnešnej dobe je strašne ťažké čitateľa šokovať, tak sa o to ani príliš nesnažím a sústredím sa radšej na budovanie ponurej atmosféry, psychológie postáv, vzťahov medzi nimi a na príbeh. Ten sa odohráva na Slovensku a v súčasnosti, česť pár výnimkám. Často na skutočne existujúcich miestach. Napríklad poviedka Stádo z Obchádza nás temnota sa odohráva v lesoch pod Čachtickým hradom.“

Životný cieľ

„Byť dobrým manželom, priateľom a chlapom. Čo sa spisovateľstva týka, písať dobré príbehy, ktoré budú baviť čitateľa.“ 

Knihy

Kozí ľudia


Anotácia

Autorov románový debut vydaný selfpublishingovou metódou ako e-book. Príbeh o tajuplných a smrteľne nebezpečných obyvateľoch slovensko-českého pohraničia sa odohráva v dvoch časových rovinách: prvá počas vrcholiacej 2. Svetovej vojny a druhá v súčasnosti. Obe línie sú vo finále nečakane prepojené. Príbeh sa nebojí krvi, sexu ani nebezpečenstva a hoci na konci zostáva zopár otázok nezodpovedaných, Ivan Kučera sa v minulosti viac krát vyjadril, že Kozích ľudí pokladá za uzavretú záležitosť a v najbližších rokoch určite nenapíše ich pokračovanie. „Pár nápadov by bolo, ale je to hudba vzdialenej budúcnosti. Ak vôbec,“ dodáva.

Vydavateľstvo: Ivan Kučera
Rok vydania: 2013
Počet strán: 342

Môžete zakúpiť tu: www.martinus.sk/?uItem=164375

Lesy


Anotácia

Ivanov druhý e-book vydaný selfpublishingom. Lesy sa odohrávajú v súčasnosti, kedy sa do zaspatej dedinky na kopaniciach sťahuje mladý, bezdetný párik z mesta, aby tu našiel vytúžený pokoj. Dom pri lese a okolité lesy sú však plné záhad s koreňmi hlboko v minulosti. Zaujímavosťou je, že jednou z hlavných postáv románu je Enzechštejn – policajt z autorových starších poviedok Prasa, Kamionista alebo Bagrovisko. Román je inšpirovaný tvorbou Stephena Kinga a H.P. Lovecrafta a kúpiť si ho môžete tu: 

Vydavateľstvo: Ivan Kučera
Rok vydania: 2014

Môžete zakúpiť tu: www.martinus.sk/?uItem=188235 

Obchádza nás temnota


Anotácia

Po 2-ročnej prestávke sa autor vracia zbierkou 11. trilerových a hororových poviedok, z nich niektoré ste si v minulosti mohli prečítať v rôznych časopisoch, ale väčšinou ide o zbrusu nové dielka. Ako jeho e-booky, tak podstatná časť v Obchádza nás temnota publikovaných ostrých a atmosférických poviedok sa odohráva v slovenských lesoch. Zavítame však i do miest. V nich je to ale ešte nebezpečnejšie, ako v zdanlivo bezpečných horách. 

Vydavateľstvo: Hydra
Rok vydania: 2016
Počet strán: 152
Väzba: brožovaná

Môžete zakúpiť tu: www.martinus.sk/?uItem=258795
Recenzia knihy Obchádza nás temnota: TU

Komentáre

  1. Teší ma, že som takto narazila na pre mňa doteraz nepoznaného autora. Zaujalo ma najmä to, že píše hororové príbehy :-)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem za vloženú dôveru. Dúfam, že ju nesklamem :-)

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Ďakujem za každý váš komentár. :)